Jarní prázdniny s Oratoří 2018

Jarní prázdniny s Oratoří 2018
22. února

Každý rok o jarních prázdninách vyráží Oratoř s dětmi na lyžařský a snowboardový tábor. A letošek nebyl výjimkou. Ovšem to je z podobností s minulými ročníky asi všechno. Dál totiž bylo všechno jinak…

Člověk musí někdy sestoupit do hlubin, aby pochopil, co se děje na povrchu. Tato věta by mohla být takovým mottem právě uplynulého týdne, které děti strávily s Oratoří na horách. A metafora s hlubinami je zde na místě, neboť po letech lyžování na šumavské Kvildě jsme se letos vydali do doly a štolami protkaného Krušnohoří, konkrétně na úpatí Klínovce, jen pár set metrů od skiareálu Boží Dar – Neklid.

A do jakých hlubin že jsme to sestupovali? Červenou nití, která se táhla celým týdnem, bylo hledání pokladu v zapomenutém dole Tödlichmein, do kterého jsme (alespoň formou mapy a herních karet) den co den sestupovali a hledali tu správnou cestu, která nás dovede k cíli. Abychom však mohli postupovat dál a odkrýt další políčko mapy, museli jsme plnit všemožné úkoly, při nichž jsme měli dokázat svoji nebojácnost, týmového ducha, rozhodnost, bystrost i fyzickou zdatnost. Netřeba dodávat, že při takové zátěži člověk musel sáhnout hodně hluboko do zásobárny svých sil. Na oplátku se však o sobě i o druhých leccos dozvěděl a získal mnoho nových zkušeností.

Na svahu jsme se učili jízdě na lyžích, popřípadě na snowboardu. Mnozí na těchto prkýnkách nestáli poprvé, avšak abychom se mohli něco nového naučit, zdokonalit se, museli jsme sestoupit ze své hrdosti, přijmout rady svých instruktorů a začít od znova, bez naučených chyb. A co teprve ti, kteří stáli na prudkém kopci poprvé? Ti museli překonat dokonce své nejniternější pocity – strach z výšky, z pádu, rychlosti… To muselo stát obrovské úsilí! Ale jako každé opravdové úsilí i toto bylo korunováno úspěchem, neboť na konci týdne už byli všichni schopni ladně sjet celou sjezdovku bez sebemenšího zaváhání.

Pak byli mezi námi i tací, kteří vůbec poprvé vyrazili na nějakou akci s ostatními dětmi. Ti měli teprve složitou cestu, když museli sestoupit ze svého pohodlí a naučit se fungování v kolektivu a toleranci vůči ostatním. Jejich vydolovaným pokladem pak byla nově navázaná kamarádství, příjemně strávený týden v partě a bezpočet hezkých zážitků.

No vida, těch „sestupů“ tedy nebylo vůbec málo! Důležité však je, že s každým z nich jsme si na povrch, stejně jako kdysi krušnohorští havíři, přinesli něco drahocenného a vzácného.

Fotogalerii z akce naleznete zde

Podpořte nás

DSCN1001

Pro potvrzení o poskytnutí daru, kontaktujte tel: 283029311, 734648946, e-mail: stredisko@sdb.cz spackova@sdb.cz 

Upřímně děkujeme za Vaše dary.

č. účtu na rekonstrukci vstupu: 2701348797/2010

----------------------------------------------------

Klub přátel střediska - více info zde

Více informací